ÉLES A KÉSED?

Milyen az éles kés?


A kés élének ellenörzése

A kés élességét több módszerrel is tudjuk ellenőrizni. Az általánosan használt és viszonylag biztonságos módszer a körömteszt: a kés élét óvatosan engedjük rá a hüvelykujjunk körmére, ha megakad, éles, ha csak csúszik, akkor élezni kell. Elszántabbak a szőr tesztet is napi szinten űzik. Ilyenkor a kést alkarhoz közelítve, ferdén tartva borotváló mozdulatot imitálunk, ha pattogzik a szőr az élnél, elég éles. Jó megoldás az él ellenörzésére a papírlap teszt is. Ilyenkor egyik kezünkben egy papírlapot tartva arra merőlegesen próbálunk a lapba vágni. Ha könnyen beleszalad, én nem tépi a papírt, jó az él. 

Fent ismertetett élminőség elérése legtöbbször, köznapi, konyhai használatban nem szükségszerű, sok esetben sérülékeny. Az él minőségének milyenségét, kiképzését erősen behatárolja a felhasználási terület, anyag, illetve a felhasználó tudása is.


A kés éle csorbul

Késeink éle használat közben, rendeltetésszerű használat esetén is kopik. Ez azért van, mert minden anyag, amit vágunk, csiszolja, koptatja az élszalagot. Ha nem rendeltetésszerűen használjuk, például vékony pengéjű, és nagyon hegyes élszögre köszörült késsel kemény anyagot, például csontot, ételt porcelán tányéron vágunk, akkor kihajlik vagy ha keményebb nyomjuk kipattogzik a kés éle. Hasonlóan fontos késeink helyes tárolása. Egy konyhafiókban rendszertelenül, rendező nélkül tartott kés élét a többi is rongálja, folyamatosan fém - fémmel érintkezik, dörzsölődik, összekoccan és ez nem múlik el nyomtalanul. A mellékelt ábrán az éles, a kopott és az elhajlott élszalagot láthatjuk. Minél kissebb az élszögünk annál jobban vág a késünk, de annál sérülékenyebb az él. A helyes tárolás és a jól megválasztott felület, amin vágunk, nagyban segít a megfelelő él megörzésében. Ha vigyázunk késünkre, jellemzően elég egy fenőacéllal frissíteni a kés élét.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el