Mire kell figyelni fenőkő használata esetén?
Ha gyémántporos követ vettünk, óvatosan élezzünk, illetve lényegesen kisebb előtolást alkalmazzunk: ezek a kövek sokkal gyorsabban dolgoznak, mint a por nélküli társaik...
A fenőkő felülete legyen egyenletes. Ha a sok használat miatt valahol homorulat csiszolódott bele, a követ vízszintes felületen csiszoljuk egyenesre (ha a kést lapjával ráfektetjük a kőre, akkor a pengének mindenütt rá kell feküdnie. Ha valahol hézag van, akkor muszáj kiegyenlíteni). Sokan durva csiszolópapírral dolgoznak (amit asztallapra vagy más egyenes felületre fektetnek), mások a járdára esküsznek, és azon csiszatolják a követ, amíg egyenes nem lesz. Legjobb megoldás egy ugyanolyan anyagu kő használata, mint a helyrehozandó, 180-280 grit szemcsefinomséggal.
Ha gyémántporos követ vettünk, óvatosan élezzünk, illetve lényegesen kisebb előtolást alkalmazzunk: ezek a kövek sokkal gyorsabban dolgoznak, mint a por nélküli társaik.
Ha a követ egyszer olajjal nedvesítettük be, utána a vizes nedvesítést nem szabad alkalmazni.
Ha vizes a kő, legalább 20 percet célszerű áztatni használat elött.
Ha nem megy az élezés érdemes ezekre gondolni:
- Nem tartjuk elég stabilan a pengét, és nem egyenletes az élszög. Ez főleg rutin kérdése, ezért érdemes begyakorolni.
- Nincs elég fény. Az élezéshez nagyon jó megvilágítás kell, a legjobb a napfény. Nagyon nehéz pontos munkát végezni, ha nem látunk semmit.
- Nem várjuk meg az élezés során a sorja kialakulását, és nem lesz megfelelő a kés éle. Élezés csak akkor van, ha van élsorja is.
- Minimális rutinnal, de annál nagyobb lendülettel fogunk neki a fenőacéllal való munkának, és megpróbálunk olyan profinak tűnni, mint a csiribiri mesterszakács a Paprika tévén, aki ész nélkül, villámgyorsan huzigálja a pengét a fenőacélon. Ne tegyük ezt, ha addig nem is volt szükség komoly fenőköves élezésre, utána biztos lesz. A fenőacéllal nem kell kapkodni, ha azt használjuk, akkor nem az anyagleválasztás a cél, hanem a sérült él "helyresimogatása".