Kés él fajták leélezés szerint

Késeink éle leélezésük profilja szerint több típusba sorolható. Kis összefoglalás, melyek is azok...
1. Skandináv
Két egyenes felület találkozása, egyszerű kialakítás, többekkel ellentétben azt gondolom, hogy sérülés esetén nehezen javítható. Ennél a pengetipusnál kell a legnagyobb anyagmennyiséget leválasztani újraélezés esetén. Ezt szépen csinálni nagy tapasztalatot igényel. Kiváló vágóképesség jellemzi (A vágás folyamatának két mozzanatán keresztül elemezve: az élstruktúránál fogva kiválóan bontja az anyag felületét, majd ugyancsak ragyogóan hatol az anyagba.). A vágóél mögött relatív kevés anyag így sérülékeny.
2. Holkeres
Két homorú felület találkozása. A skandináv élhez viszonyítva szintén bonyolultabb kialakításúnak mondható. Az él nagyon vékony, ezért kivételesen jól vág (A vágás folyamatának két mozzanatán keresztül elemezve: az élstruktúránál fogva kiválóan bontja az anyag felületét, majd szinte "behúzza magát" az anyagba.). Mivel szinte "behúzza magát" az anyagba, ezért kellően koordinált, megfontolt kezet igényel, a vékony él sérülékenyebb, így keményebb használat esetén ezzel számolni kell. Előbbit ellensúlyozza, hogy ragyogóan és rövid idő alatt újrafenhető, mivel a fenő szerszámnak kis anyagmennyiséggel kell megbirkóznia. Élstruktúrája folytán hasítási feladatokra nem annyira, de faragási, élelem-feldolgozási munkálatokra kiválóan alkalmas.
3. Konvex
Két domború felület találkozása, bonyolultabb kialakítás, újrafenése, utánélezése ha nem szokta meg az ember, célszerszámot igényel. Jó vágóképesség (A vágás folyamatának két mozzanatán keresztül elemezve: az élstruktúránál fogva kiválóan bontja az anyag felületét, majd a hirtelen szélesedő él miatt kissé nehezebben hatol az anyagba.).
Ezzel az éltípussal végzett finom faragási munkák (pl.: tollaság) gyakorlott kezet igényelnek, mivel a skandináv élhez képest más - egyénileg kitapasztalandó - szögben kell a kést az anyagra dönteni. A skandináv élhez képest kevésbé sérülékeny (az él mögött több az anyag).
4. FFG - full flat grind vagy élszalagos.
Teljes "V" felköszörülés. Az élezett felület és a penge legvastagabb része között egy átmeneti szakasz, az ún. bevezető él helyezkedik el. A penge valódi vágóéle nem minden esetben egyezik meg a nagyolt élszöggel, vagy kis mértékben eltérhet a késen található éltípustól is. Ennek az oka lehet szándékos (könnyebb sorjamentesítés), vagy véletlen (egyszerű gyakorlatlanság).
Ezt a jelenséget nevezhetjük másodlagos élszalagnak . A vágóél mindig az lesz, amelynek szöge az élből kiindulva a legnagyobb. Ez a vágó élszög az élezési tevékenységünk tulajdonképpeni végcélja. Ideális esetben élszalagos élezésnél ez az élszög késeknél nem nagyobb 40 foknál , és nem kevesebb 30 foknál.
5. Vésőél
Nem említjük. Néhány katonai felhasználásra készült késen, illetve szerszámokon kívűl nem terjedt el jelentősen.
6. Katakiriba él
Hazánkban mostanában hódít teret. Egy domború és egy egyenes felület találkozása. A felhasználó igénye szerint - jobb/bal kéz - kialakított, bushcraft vonalon használt leélezés.